Vroeger politiecommissariaat in Koksijde-dorp definitief gesloten

De timing verliep perfect voor de verhuis van de politiediensten van het commissariaat in de Zeelaan 48 te Koksijde-dorp naar het nieuwe politiehuis langs de Ter Duinenlaan te Koksijde-bad.

Groepsfoto sleuteloverhandiging

Korpschef Nicholas Paelinck: “Het heeft heel wat inspanningen gekost om alles te verhuizen van het oude naar het nieuwe gebouw, maar we zijn tijdig klaar geraakt voor onze tweede opendeurdag (die reeds volzet is) op zondag 7 oktober 2018.

Enkele personeelsleden die hun loopbaan bij de politie startten te Koksijde in het gebouw in Koksijde-dorp hadden het emotioneel toch wat moeilijk toen ze de deur van hun bureel definitief achter zich dicht trokken. Sommigen werkten hier immers 40 jaar in. We schetsen een korte historiek.”

Historiek

In de naoorlogse periode was de politie gehuisvest in het gemeentehuis Zeelaan 44. Het gebouw was relatief nieuw want het werd gebouw net voor de oorlog in 1938. Het onthaal was rechts in de inkom waar later de gemeenteontvanger kwam te zitten. De toenmalig commissaris Gaston Segers (vader van meester Segers) had achteraan zijn bureel. Er waren twee politiecellen, het deurtje die daar naartoe leidde bestaat nog altijd en is te vinden in de zijgevel langs de kant van het oud brandweerarsenaal.



Na de oorlog werd uitgekeken om een ruimer commissariaat te bouwen en de toenmalige burgemeester Van Buggenhout liet zijn oog vallen op het stuk terrein naast het gemeentehuis waar toen de woning op stond van een alleenstaande dame, Mevrouw Lamon. Achter dat terrein waren toen de garages van de ruim- en vuilnisdienst en nu staat daar de sporthal.



De bouw startte en in 1950 kon de politie van Koksijde zijn intrek nemen in een nieuw commissariaat. Een gedeelte van het gebouw was ook bestemd voor het gemeentepersoneel van de Technische dienst. In 1977 vergezelden de politiemannen van het korps Oostduinkerke, het korps te Koksijde door een fusie. In 1998, na vertrek van de technische dienst, werd het gebouw opgefrist en volledig ter beschikking van de gemeentepolitie en rijkswacht gesteld. Op 17 april 2001 ten slotte herdoopte men het commissariaat van Koksijde tot hoofdkantoor voor de Politiezone Westkust.



Sinds de naoorlogse periode had Koksijde tot aan de politiehervorming vijf commissarissen-korpschefs, Gaston Segers, Maurice Rooryck, Robert Meersseman, Henri Maeckelberghe en Nicholas Paelinck. De laatste commissaris-korpschef van de gemeentepolitie Koksijde werd in 2001 ook de korpschef van de nieuwe politiezone, Eerste Hoofdcommissaris Nicholas Paelinck.

Definitief sluiten van het gebouw



In aanwezigheid van burgemeester Marc Vanden Bussche, voorzitter van de politiezone Westkust, de korpschef Eerste Hoofdcommissaris Nicholas Paelinck en enkele leden van het vroegere korps van Koksijde (die hier hun loopbaan startten) werden de vlaggen voor het gebouw neergelaten en overhandigde de korpschef de sleutel aan de burgemeester.

Burgemeester Marc Vanden Bussche: “Met de bouw, afwerking en verhuis naar het nieuw politiehuis, komen de gebouwen te Koksijde-dorp vrij en terug ter beschikking van de gemeente. Ik kan perfect begrijpen dat het voor enkele mensen die hier sinds het begin van hun loopbaan gehuisvest waren iets doet om hun werkplek te moeten verlaten. Maar lang zullen ze niet treuren, denk ik, als je weet dat ze thans gehuisvest zijn in een van de modernste politiehuizen van het land met de beste technologie die je maar kan denken.

Naar de toekomst toe worden twee van de drie gebouwen afgebroken om plaats te maken voor een groen plein. Dat zijn het oud-gemeentehuis en - brandweerarsenaal.



Het politiecommissariaat wordt, na de nodige opfriswerken, ingenomen door het secretariaat van de brandweerzone Westhoek. De annex zal ingenomen worden door enkele gemeentelijke diensten (o.a. preventie-woonhuis Nieko). Woonhuis Nieko is een intergemeentelijke samenwerking tussen gemeente Koksijde en stad Nieuwpoort. Het Woonloket is het centraal aanspreekpunt voor alle vragen rond wonen. Er komt ook een co-working space die toelaat dat mensen op afstand werken, een ideaal middel om onze braindrain tegen te gaan. De burgemeester besluit: “Ik wil alle diensten die meegewerkt hebben aan het vlot verloop van de verhuis bedanken en wens de politie veel werkplezier in hun nieuwe locatie. Na bijna 70 jaar sluit hier een stukje geschiedenis rond enkele gemeentegebouwen.”

Op de foto van links naar rechts (tussen haakjes staat telkens het aantal jaar dienst in het oud politiecommissariaat):



Hoofdinspecteur Feys (29 jaar), Adviseur Boey (21 jaar), Inspecteur Legein (29 jaar), Agent van politie Demarée (20 jaar), Inspecteur Moerman (25 jaar), Korpschef Paelinck (27 jaar), Commissaris Van Massenhove (40 jaar), Commissaris Flameygh (36 jaar), Voorzitter PZ Westkust en Burgemeester van Koksijde Vanden Bussche, Commissaris Calcoen (36 jaar), mevrouw Gerda Hollevoet (partner van Ronny Calcoen), meneer Ronny Calcoen (25 jaar gewoond in het oud-gemeentehuis), Commissaris De Ridder (27 jaar).



Alle personeelsleden op de foto startten hun carrière bij politie Koksijde.

Labels