Oplichting en fraude op 2dehands herkennen

We worden de laatste dagen/week terug overspoeld met aangiftes van oplichtingen. Dit heeft duidelijk weer een piek bereikt met dagelijks minstens 1 aangifte. Opvallend is dat bij de laatste aangiftes telkens dezelfde modus wordt gehanteerd. Slachtoffer verkoopt iets via 2dehands.be, ze worden gecontacteerd via een chat, er wordt afgesproken dat de ‘koper’ een koerierdienst zal langsturen om het gekochte goed op te halen.

De bedoeling is om je later een valse e-mail te sturen in naam van deze pakjesdienst waarin je zal worden gevraagd persoonlijke informatie door te geven of zelfs een betaling uit te voeren. Vaak stelt de oplichter ook voor om cash te betalen via een enveloppe die dan zou geleverd worden door deze pakjesdienst. Bescherm jezelf & lees onderstaande voorbeelden van phishing op 2dehandse.be:

Fraude alert
  1. Omdat oplichters vaak berichten sturen naar meerdere potentiele slachtoffers tegelijkertijd, zijn deze berichten vaak vaag en bevatten ze geen details over wat je te koop aanbiedt. Vaak spreken ze over ‘het item’ en vragen ze naar een prijs ongeacht of je deze reeds hebt vermeld in je zoekertje.





 

  1. Het komt vaak voor dat de oplichter meer geld biedt dan de prijs die jij vraagt. Als het te mooi lijkt om waar te zijn, is het ook vaak zo.

  1. Wanneer je een gesprek voert via de chat op 2dehands.be, zal een oplichter vaak vragen het gesprek verder te zetten weg van de website. Bijvoorbeeld via Whatsapp of e-mail of sms. Dit doen ze om de veiligheidsmaatregelen op de website, te omzeilen.

 

  1. Het kan gebeuren dat een oplichter je vraagt om je bankrekening te verifiëren. Ze sturen je dan een link die lijkt op een link van 2dehands of een financiële instelling. LET OP: 2dehands.be zal je nooit vragen voor een IBAN-verificatie.











De site waarop je terecht komt is ook gemaakt om op 2dehands.be of de website van een financiële instelling te lijken.

De URL van de website ziet er vaak verdacht uit.



 

  1. Mogelijks stelt de oplichter voor om je product te verzenden via een pakjesdienst zoals DPD, USPS, UPS, BPost, etc. Met de bedoeling van je later een valse e-mail te sturen in naam van deze pakjesdienst waarin je zal worden gevraagd persoonlijke informatie door te geven of zelfs een betaling uit te voeren. Vaak stelt de oplichter ook voor om cash te betalen via een enveloppe die dan zou geleverd worden door deze pakjesdienst. (De meeste pakjesdiensten bieden geen service aan waarin zij cash geld vervoeren.)



 

  1. Wanneer  je een valse e-mail van een pakjesdienst of financiële instelling ontvangt, ziet deze er vaak niet professioneel uit met de tekst in veel verschillende kleuren, lettertypes etc. Vaak ook schrijffouten en een verdacht e-mailadres.



 

  1. Om je vertrouwen te winnen, kan een oplichter ook voorstellen om je een foto van zijn of haar identiteitskaart te tonen. De identiteitskaart die je te zien krijgt, behoort uiteraard niet toe aan de oplichter.



 

  1. De oplichter zal meestal aandringen om de transactie zo snel mogelijk uit te voeren. Mocht hij of zij denken dat je de transactie niet meer verder wil zetten, gaan ze soms over tot het dreigen met boetes etc. Dit zijn uiteraard loze dreigementen.

Bron: 2dehands.be

Toch slachtoffer?

Ben je toch het slachtoffer van één van deze oplichtingspraktijken, aarzel dan niet om aangifte te doen en maak een afspraak in één van onze commissariaten.

 

Labels