Strengere aanpak voor rijden onder invloed vanaf 1 september 2025

De parketten van Antwerpen en Limburg treden vanaf 1 september 2025 strenger op tegen rijden onder invloed van alcohol: vanaf 0,35 mg/l zal het rijbewijs onmiddellijk worden ingetrokken. 

Deze verstrenging past in het Nationaal Veiligheidsplan (NVP) 2022-2025 en in het Federaal Verkeersveiligheidsplan 2021-2025. Het bestrijden van zogenaamde "verkeerskillers", zoals rijden onder invloed, is daarin een topprioriteit. 

Rijden onder invloed is één van de belangrijkste oorzaken van verkeersongevallen. Uit onderzoek blijkt dat ook een lichte intoxicatie de rijvaardigheid en het reactievermogen negatief beïnvloedt. In ons land rijdt men vaker onder invloed dan gemiddeld in Europa. Uit enquêtes blijkt bovendien dat Belgische bestuurders toleranter zijn t.a.v. alcohol in het verkeer. Een mentaliteitswijziging is daarom noodzakelijk.  

Om een krachtig signaal te geven dat drinken en rijden niet samengaan, zullen de richtlijnen worden verstrengd. Wie vanaf 1 september 2025 in de provincies Antwerpen of Limburg betrapt wordt met minstens 0,35 mg/l (0,8 promille) alcohol, zal zijn rijbewijs meteen voor 15 dagen moeten inleveren. De nieuwe richtlijn valt onder artikel 55 §1 van de Wegverkeerswet dat zegt dat het rijbewijs onmiddellijk kan worden ingetrokken in de gevallen bedoeld in artikel 60 §3 (ademanalyse minstens 0,35 mg/l).

Meer informatie

Persbericht Openbaar Ministerie
Nieuwe richtlijnen ter bestrijding van rijden onder invloed - Drempel voor onmiddellijke intrekking rijbewijs verlaagd van 0,65 naar 0,50 mg/l

Contactpersonen Openbaar Ministerie

Kato Belmans (parket Antwerpen) : 0473/82.90.16 
Anna Degraen (parket Limburg) : 0470/71.29.44 

Labels